Hazard budzi spore kontrowersje w praktycznie każdym społeczeństwie. Co ciekawe zjawisko gier losowych towarzyszy ludzkości praktycznie od zawsze, ale jako społeczność nadal niewiele o nim wiemy. Jak to wygląda w rzeczywistości, czy niekontrolowany hazard jest groźny? Co z licencjonowanymi i w pełni regulowanymi popularnymi portalami jak 20Bet? Dowiedz się, dlaczego gry losowe mają tak duży wpływ na swoich odbiorców i co można z tym zrobić.
Gry losowe od zawsze towarzyszą cywilizacji ludzi
Trudno szukać początków gier losowych, ale biorąc pod uwagę naszą naturę, można stwierdzić, że towarzyszyły nam od początków historii. Ludzie zawsze lubili się zakładać o różne rzeczy, których nie dało się przewidzieć. Początkowo zakładano się o dobra materialne codziennego użytku, a z czasem pojawiły się pieniądze.
Kiedy zaczęły formować się struktury, tworzące społeczności ludzkie, szybko pojawiły się prawa, zakazy i nakazy. Coraz częściej występował zakaz związany z hazardem. Szybko okazało się, że ludzie mają skłonność do uzależniania się od hazardu i przegrywali swoje majątki, destabilizując sytuację danej osady, miasta, czy kraju. Dlatego, jeżeli ktoś prześledzi historię hazardu w różnych regionach świata, to bardzo często będą pojawiać się bezwzględne zakazy zabawy przy grach losowych. Obecnie takie restrykcje występują przede wszystkim w krajach, które cechują się bardzo radykalnym prawem, jak np. państwa islamskie, czy Chiny.
Co motywuje ludzi do uprawiania hazardu?
Co bardzo istotne, głównym czynnikiem zachęcającym do gry nie jest sama wygrana, ale emocje z nią związane. Samej zabawie towarzyszą niesamowite wyrzuty adrenaliny oraz serotoniny, od których można się uzależnić. Wtedy, jeżeli danej jednostce brakuje takiego wyrzutu hormonów, to organizm zacznie podpowiadać, że może to osiągnąć przez grę o pieniądze.
Jednak nie wszyscy motywują się do gry przez pryzmat patologicznej chęci zaspokojenia potrzeb organizmu. Najczęstszym motywem jest właśnie ta niewiadoma i chęć oddania się w ręce fortuny. Gracz nie wie, jak potoczy się jego rozgrywka i wie, że jeżeli coś mu się nie powiedzie, to będzie to wynikiem braku szczęścia.
Regulacje prawne kontrolujące społeczność przed problemami wywołanymi przez hazard
Praktycznie każde wysoko rozwinięte społeczeństwo stosuje konkretne ograniczenia, które mają za zadanie uchronić je przez następstwami niekontrolowanego dostępu do hazardu. Dlatego pojawiają się konkretne ustawy (w Polsce Ustawa Hazardowa) i prawa oraz zakazy dotyczące gier losowych.
W Polsce stosuje się między innymi następujące ograniczenia:
- kasyno musi mieć zezwolenie Ministerstwa Finansów,
- gry wyłącznie dla dorosłych (minimum 18 lat),
- monopol skarbu państwa na udostępnianie gier losowych w sieci na terenie Polski,
- ograniczenia dostępności gier losowych pod względem gęstości zaludnienia,
- wprowadzenie podatku od gier hazardowych,
- wysokie sankcje za naruszenie postanowień Ustawy Hazardowej.
Ile jurysdykcji, tyle różnych ograniczeń. Z niektórymi można się zgadzać, a z innymi nie, ale ich cel zawsze jest ten sam. To ochrona społeczności przed niekontrolowanymi konsekwencjami zbyt intensywnego oddawania się w objęcia hazardu przez ludzi. Kiedy wszystko przynajmniej częściowo znajduje się pod kontrolą organu prawnego, to można je odpowiednio regulować i dostosowywać do konkretnych warunków.
Polska ma jedno z najbardziej rygorystycznych praw hazardowych. Społeczeństwo dojrzewa i coraz częściej słychać głosy, czy to nie czas, aby poluzować restrykcje. W końcu gry losowe mogą przyczynić się także do rozwoju pewnych gałęzi gospodarki. Wystarczy spojrzeć w kierunku takich miejsc jak Makao, Monako, czy Las Vegas.